+380 (99) 337-11-00

UA EN

Створено Перший Стартап в Україні з комплексного вирішення енергетичних та екологічних проблем України

Сучасна електростанція

16.12.2021

Українські науковці долучились до пошуку нових рішень з питань зеленої енергетики та створили стартап.

Група спеціалістів НаУКМА та Асоціації інвесторів України (АІУ), що працюють в напрямку водневої енергетики, вирішили об’єднати зусилля та створити стартап. Адміністрація НаУКМА підтримала ініціативу по створенню такого стартапу, бо саме зараз завершується підготовка документів та реєстрація Наукового парку на базі НаУКМА.

Нещодавно відбулась зустріч наукового керівника стартапу завідувача кафедри хімії НАУКМа проф. д.т.н. А.Ф.Бурбана та головного інженера стартапу В.М.Пулковського з представником потенційного інвестора. Він дозволив записати його питання та відповіді на них. Питання водневої енергетики та захисту довкілля безумовно цікавлять спільноту НаУКМа. Тож з його дозволу, ми друкуємо найбільш цікаві запитання та відповіді на них головного інженера стартапу В.М.Пулковського, люб’язно передані нам проф.А.Ф.Бурбаном.

  1. Чому для стартапу Ви вибрали саме НаУКМА?

Ми вже раніше, ще до відомих подій на Майдані, співпрацювали з НаУКМА та паном А.Бурбаном по тематиці синтез-газу, однак події Майдану та війна з Росією змусили відкласти співпрацю на певний час. Зараз відновлюємо стосунки, та й адміністрація НаУКМА сприяє цьому шляхом відкриття наукового парку. Таким чином ми можемо стати першим стартапом в ньому. А поки що базуємось на території АІУ та проводимо експерименти на базі одного з новостворених інноваційних підприємств в м. Чернігів.

  1. Над чим буде працювати стартап?

Завдання стартапу - розробити та впровадити у виробництво нову технологію отримання водню відмінну від загальновідомої –електролізу води. Електроліз потребує забагато очищеної води та електроенергії!

  1. Якою Ви бачите свою технологію? Чи буде вона ідеальною?

Напевно що, ні. Ідеальною ми вважаємо технологію замкненого циклу. Це коли вуглекислий газ не викидається в атмосферу, а використовується у виробництві в тому чи іншому вигляді. До речі, бажано, щоб інших викидів, наприклад пари, теж не було.

  1. Де можуть бути застосовані розроблені Вами технології?

Застосування може бути широким. В першу чергу, в теплотехніці та металургії. В теплотехніці ці технології вдвічі зменшать викиди від ТЕЦ та можуть значно (на 30 %) скоротити витрати на генерацію. Але це в значній мірі залежить від керівників держави, бо значна частина станцій теплової генерації належить державі. В металургії наші технології дозволять створити потужності для отримання дешевого прямо відновленого заліза (ПВЗ/ГБЗ), вони проривні, бо з появою дешевого ПВЗ/ГБЗ з’являється можливість задешево виконати зобов’язання держави згідно з Паризькими угодами щодо декарбонізації та крім того отримати надприбутки. Тут слово за приватними власниками, бо металургія країни вже давно приватизована. За кордоном теж велика зацікавленість в нових розробках та появі принципово нових технологій, без яких цілей декарбонізації досягти важко та занадто дорого. Тож будемо працювати.

  1. А як пов’язані водень та вуглекислий газ у ваших технологіях?

На відміну від загальновідомої електролізної технології отримання водню, ми отримуємо водень в спеціально розробленому реакторі в суміші газів. Так виробляти його набагато дешевше. А СО2 – один з компонентів, необхідних для синтезів, що призводять до утворення газоводневої суміші. Таку суміш називають синтез-газом.

  1. Ви згадували про технології замкнених циклів. Чи вони вже існують і що собою являють?

Так існують. Але в природі та техніці «ідеальність» та «замкненість» поняття досить умовні. Тож правильніше їх називати «технологіями з мінімізованими викидами у виробничих циклах». Ось один з прикладів такої технології. Це технологія прямого відновлення заліза від американської фірми Midland-Ross Corporation, розроблена в 1966 році. Сьогодні за цією технологією працюють 60% підприємств, що виробляють губчасте залізо (ПВЗ/ ГБЗ), загальним об’ємом випуску близько 70 млн.т/рік. У цій технології відновлюючий агент (його ще називають синтез-газ), отримують шляхом вуглекислотної конверсії природного газу. Синтез-газ – це суміш СО та Н2. Обидва гази –відновники, то ж вивільняють (відновлюють) залізо з оксидів. В результаті отримують ПВЗ/ГБЗ, а також воду у вигляді пари та СО2. ПВЗ/ГБЗ є товарним продуктом, а пара та СО2 повертаються в технологічний процес, де реагують з новою порцією природного газу. Цикл на перший погляд здається повністю замкненим, але це не зовсім так, бо для підігріву газу в технології передбачено спалювання частини робочого газу, то ж певні викиди таки є. До речі, наші розробки допоможуть їх припинити повністю і дозволять отримати дійсно замкнутий цикл. При цьому технологія спроститься, а собівартість ПВЗ/ГБЗ значно знизиться.

Актуальність наших розробок зростає щодня разом з ціною на газ, який сьогодні на спотовому ринку газу торгується до 1000 Доларів США за 1000м3, а часом і більше. Ми віримо, що наш синтез-газ з ціною, що не перевищує 50 Доларів США за 1000м3 знайде своє місце як в теплоенергетиці, так і в металургії.

  1. Ви ставите дуже амбітні цілі, наскільки вони реальні?

Реальні. У нас є розуміння завдань та шляхів їх вирішення. Є вже перші обнадійливі результати дослідів, ми їх продовжимо у виробничих умовах на моделі установки, є також необхідні розрахунки для виробничих процесів в промислових масштабах. Активно шукаємо інвесторів для застосування технології на конкретних підприємствах.

  1. Які найближчі кроки стартапу Ви плануєте?

Хочемо найближчим часом провести ряд експериментів на демонстраційній установці з визначенням основних параметрів технологічного процесу, закінчити роботи з патентування наших технічних рішень та знайти стратегічного інвестора. Разом з ним відберемо об’єкт для промислового впровадження, на якому відрегулюємо параметри технології. Можливо, пощастить зробити це за рік, або й швидше – на жаль, не все залежить від нас, але розвиток подій надихає.

  1. Чи підтримує Вас держава?

На жаль, ні. Наше намагання інформувати керівництво держави про наші, без перебільшення проривні розробки, що так потрібні зараз суспільству, були проігноровані бюрократами. Ми звернулись до Президента з проханням долучити нас, як фахівців (в команді, якою керує доктор наук, є провідні фахівці з виробничої та наукової сфер) до роботи президентської комісії з питань декарбонізації – її представники через пресу запрошували до співпраці вітчизняних фахівців. А нас послали….. С початку в Міненерго. А потім Перший заступник міністра пан Ю. Власенко на двох сторінках розповів нам, як багато і плідно. Вони працюють над спрощенням бюрократичних процедур і яких досягли успіхів та послав нас…… вивчати тендерну процедуру в законодавстві і велів чекати того часу, коли Вони відчують потребу в наукових розробках та винаходах і оголосять тендер. Поки, на їх думку, нові вітчизняні винаходи не потрібні, бо в енергетиці все гаразд.

Приведу дослівно цю чудову відповідь: «Враховуючи вищезгадане, пропоную пропозиції «АІУ» щодо реалізації стратегічних проектів у сфері будівництва та реконструкції/модернізації теплових електростанцій розглядати в межах діючого законодавства України» І будуть розглядати….. до 2030 року, або й до 2050 року, давати обіцянки суспільству та Євросоюзу, аби тільки слухали і вірили!

« Назад до всіх новин та анонсів